Torchbearers

Georgy Balakshin ________

Merited Master of Sports in Boxing, Olympic bronze medallist (Beijing 2008), European champion (2002, 2004, 2006), World Cup winner (2005), First Deputy Minister of Sports of the Republic of Sakha (Yakutia).


Dmitry Glushko ______

Vice-President of the Republic of Sakha (Yakutia), President of the Children of Asia International Committee.


Georgy Kurkutov ________

Minister of Professional Education, Personnel Training and Deployment, President of the Sakha Student Sports Union.


Innokenty Gotovtsev ________

Rector of Churapcha State Institute of Physical Culture and Sports, PhD in Education, associate professor.


Valery Kochnev ______

Great Patriotic War veteran, PhD in Education, professor, member of the International Academy of Pedagogical Education and Northern Forum Academy, recipient of the Excellence in Physical Culture Award of the USSR, recipient of the Excellence in Physical Culture Award of the Republic of Sakha (Yakutia), recipient of the Excellence in Public Education Award of the RSFSR.


Vladimir Balynets _______

Merited Master of Sports in Powerlifting, Paralympic silver medallist (London 2012).


Pavel Pinigin _______

Merited Master of Sports, Olympic freestyle wrestling champion (Montreal 1976), gold medallist at the 7th Summer Universiade (Moscow 1973).


Maria Pinigina ________

Track and field athlete, Merited Master of Sports, Olympic champion (Seoul 1988), medal winner at the IAAF World Indoor Championships in Athletics (1987), silver medallist at the IAAF World Cup in Athletics (1985), winner of the IAAF World Cup in Athletics (1985), silver medallist at the European Athletics Championship (1987), three-time champion of the Summer Universiades (Mexico 1979, Edmond 1983).


Anna Prokhorova _________

Journalist, TV presenter, business coach, managing partner of the Umnaya Bukva (‘Smart Letter’) Company, Director of the Entertainment Broadcasting Service on the STS-Prima TV Channel.


Tatiana Ruyga _____

Merited Master of Sports, Master of Sports International Class, repeat world rock climbing champion, three-time Russian champion (1994, 1995, 2003), gold medallist at the 1996 World Youth Climbing Championships.