Country Information
AUS
AUS - Australia
Teams: 35
Athletes: 152

Athlete List
Name Date of Birth Gender Height (cm) Weight (kg) Event List
ABOOD Andrew 27 Apr 1990 Men 197 89 Swimming Men's 100m Freestyle
Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Men's 50m Freestyle
ANDRONICOS Matthew 24 Dec 1991 Men Basketball Men's
ARMIT Elle 20 Aug 1991 Women 183 80 Water Polo Women's
ARNAMNART Daniel 14 Sep 1989 Men 177 80 Swimming Men's 100m Backstroke
Swimming Men's 100m Freestyle
Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Men's 50m Backstroke
ASBURY Shane 11 Oct 1989 Men 190 85 Swimming Men's 1500m Freestyle
Swimming Men's 200m Butterfly
Swimming Men's 200m Freestyle
Swimming Men's 4 x 200m Freestyle Relay
Swimming Men's 400m Individual Medley
Australia Women Basketball Women's
Australia Men Volleyball Men's
Australia Men Basketball Men's
Australia Men Water Polo Men's
Australia Women Water Polo Women's
AUSTRALIA Men Diving Men's Team
AUSTRALIA Women Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay
AUSTRALIA Men Canoe Sprint Kayak Double (K2) 1000m Men's
AUSTRALIA Women Tennis Women's Team
AUSTRALIA Women Swimming Women's 4 x 100m Freestyle Relay
AUSTRALIA Women Swimming Women's 4 x 200m Freestyle Relay
AUSTRALIA Women Diving Women's Team
AUSTRALIA Men Swimming Men's 4 x 200m Freestyle Relay
AUSTRALIA Men Fencing Men's Foil Team
AUSTRALIA Women Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Women's
AUSTRALIA Women Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Women's
AUSTRALIA Men Canoe Sprint Kayak Four (K4) 1000m Men's
AUSTRALIA Men Table Tennis Men's Team
AUSTRALIA Women Diving Women's Synchronised 3m Springboard
AUSTRALIA Men Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Men's
AUSTRALIA Men Canoe Sprint Kayak Double (K2) 200m Men's
AUSTRALIA Men Table Tennis Men's Doubles
AUSTRALIA Women Canoe Sprint Kayak Double (K2) 500m Women's
AUSTRALIA Men Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Men's
AUSTRALIA Men Canoe Sprint Kayak Double (K2) 500m Men's
AUSTRALIA Women Canoe Sprint Kayak Double (K2) 200m Women's
AUSTRALIA Men Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay
AUSTRALIA Mixed Badminton Team
AUSTRALIA 01 Jan 1900 Men Athletics Men's 4 x 400m Relay
AUSTRALIA Men Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay
BAI Aliso 18 Jan 1990 Women 168 66 Tennis Mixed Doubles
Tennis Women's Singles
Tennis Women's Team
BAIRSTOW Cameron 07 Dec 1990 Men Basketball Men's
BARRATT Holly 01 Jan 1988 Women 180 58 Swimming Women's 100m Freestyle
Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Women's 50m Butterfly
Swimming Women's 50m Freestyle
BEAHAN Brianna 01 Nov 1991 Women 000 Athletics Women's 100m Hurdles
BELL Benjamin 24 Feb 1990 Men 207 100 Volleyball Men's
BENSON Emily 01 Feb 1993 Women 183 69 Water Polo Women's
BLANCHFIELD Todd 07 Nov 1991 Men Basketball Men's
BLICAVS Sara 15 Feb 1993 Women 189 Basketball Women's
BOJIC Nikola 18 Jan 1992 Men 000 Athletics Men's High Jump
BRETTLE Holly 08 Dec 1993 Women 179 80 Swimming Women's 200m Breaststroke
Swimming Women's 200m Individual Medley
Swimming Women's 400m Individual Medley
BROEKHOFF Ryan 23 Aug 1990 Men Basketball Men's
BROWNE Eliesha 14 Sep 1992 Women 168 70 Water Polo Women's
BUENDIA Honesto 18 Jun 1992 Men 68 Badminton Men's Doubles
Badminton Men's Singles
Badminton Team
BUENDIA/CHONG Men Badminton Men's Doubles
BURNETT Jocelyn 17 Jan 1994 Women Diving Women's Platform
Diving Women's Team
BURTON Natalie 23 Mar 1989 Women 192 Basketball Women's
CADEE Jason 15 Apr 1991 Men Basketball Men's
CAREW Alexander 19 Dec 1989 Men 000 Athletics Men's 4 x 400m Relay
Athletics Men's 400m
CARLTON Virginia 12 Jan 1994 Women 171 73 Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Women's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Women's
Canoe Sprint Kayak Single (K1) 500m Women's
CASEY Pascalle 13 Feb 1995 Women 171 70 Water Polo Women's
CHAN Cheryl 14 Oct 1989 Women 165 53 Fencing Women's Sabre Individual
CHONG Luke 03 Apr 1987 Men 186 80 Badminton Men's Doubles
Badminton Men's Singles
Badminton Team
COBURN Madeline 19 Feb 1992 Women 177 65 Water Polo Women's
COLENSO Bronte 27 Jan 1993 Women 183 78 Water Polo Women's
COPELAND Charles 26 Jan 1994 Men 180 70 Canoe Sprint Kayak Double (K2) 200m Men's
Canoe Sprint Kayak Double (K2) 500m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 1000m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Men's
CUMMING Stephanie 26 Jul 1990 Women 178 Basketball Women's
CUTTING Leah 14 Mar 1992 Women 183 64 Swimming Women's 1500m Freestyle
Swimming Women's Open Water 10km
DAWE Nicholas 14 Jan 1989 Men 195 93 Canoe Sprint Kayak Double (K2) 200m Men's
Canoe Sprint Kayak Double (K2) 500m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 1000m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Men's
Canoe Sprint Kayak Single (K1) 200m Men's
DEWHURST Ian 13 Nov 1990 Men 185 73 Athletics Men's 4 x 400m Relay
Athletics Men's 400m Hurdles
DONALD Matthew 30 Oct 1994 Men 174 60 Fencing Men's Foil Individual
Fencing Men's Foil Team
DOUGLAS-POWELL Thomas 16 Sep 1992 Men 192 85 Volleyball Men's
DOWNES John 15 Nov 1991 Men 183 72 Fencing Men's Epee Individual
DUMOVIC Andrija 18 Apr 1993 Men Basketball Men's
DYSON Christopher 19 Jul 1990 Men 186 95 Water Polo Men's
DZODZOS Michael 14 Oct 1993 Men Fencing Men's Foil Individual
Fencing Men's Foil Team
EBZERY Katie 08 Jan 1990 Women 178 Basketball Women's
EDWARDS Blake 14 Feb 1992 Men 186 92 Water Polo Men's
ELLIS Cody 24 Apr 1990 Men Basketball Men's
FANNON James 28 Mar 1991 Men 188 93 Water Polo Men's
FORD Andrew 21 Apr 1995 Men 184 80 Water Polo Men's
FORD George 23 Feb 1993 Men 195 100 Water Polo Men's
GAMBLE Tom 25 Nov 1991 Men 000 Athletics Men's 100m
Athletics Men's 4 x 400m Relay
GODFREY Nicholas 22 Oct 1992 Men 193 92 Water Polo Men's
GOLDMAN Katie 05 Jul 1992 Women 171 62 Swimming Women's 200m Freestyle
Swimming Women's 4 x 200m Freestyle Relay
Swimming Women's 400m Freestyle
Swimming Women's 800m Freestyle
GRAHAM Beau 17 Apr 1994 Men 201 93 Volleyball Men's
GRECH Harry Men Judo Men's -100 kg
GREEN Jacqueline 27 Apr 1994 Women 168 70 Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Women's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Women's
Canoe Sprint Kayak Single (K1) 200m Women's
GUYMER Jacob 21 Jun 1993 Men 202 87 Volleyball Men's
HADLER Jayden 23 Sep 1993 Men 183 85 Swimming Men's 100m Breaststroke
Swimming Men's 100m Butterfly
Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Men's 50m Breaststroke
HADZIOMEROVIC Igor 01 Jan 1992 Men Basketball Men's
HANNAN Matthew 01 Jul 1993 Men 187 84 Water Polo Men's
HIGGINS Luke 09 Nov 1989 Men 180 78 Shooting Sport Trap Men's
HOLT Amanda 15 Aug 1986 Women 172 85 Shooting Sport Trap Women's
HOUGH Nicholas 20 Oct 1993 Men 000 Athletics Men's 100m
Athletics Men's 200m
Athletics Men's 4 x 400m Relay
HOUGHTON Jessica 15 Jul 1993 Women 171 61 Beach Volleyball Women's
Houghton/Oconnor-Williams Women Beach Volleyball Women's
HUGHES Nicholas 23 Jul 1994 Men 180 74 Water Polo Men's
IRELAND Maxwel 09 Sep 1988 Men Swimming Men's 100m Breaststroke
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Men's 50m Breaststroke
JAMES Justi 03 Nov 1992 Men Swimming Men's 200m Individual Medley
Swimming Men's 4 x 100m Freestyle Relay
Swimming Men's 4 x 200m Freestyle Relay
JENKINS William 24 May 1990 Men Judo Men's -66 kg
JONES Alwyn 28 Feb 1985 Men 188 78 Athletics Men's Triple Jump
KENNEDY Alix 22 Jan 1992 Women 181 80 Athletics Women's Discus Throw
KING Olivia 08 Jul 1992 Women 181 73 Water Polo Women's
KUNEK Alice 06 Jan 1991 Women 187 Basketball Women's
KWOK Elena 08 Nov 1990 Women 155 55 Badminton Team
Badminton Women's Doubles
Badminton Women's Singles
LABINE-ROMAIN Mackenzie 26 Jan 1995 Women 176 68 Canoe Sprint Kayak Double (K2) 200m Women's
Canoe Sprint Kayak Double (K2) 500m Women's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Women's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Women's
LANGFORD Emma 29 Jan 1989 Women 187 Basketball Women's
LAVEY Tessa 29 Mar 1993 Women 173 Basketball Women's
LEONHARD Zak 21 Jul 1992 Men 178 79 Fencing Men's Sabre Individual
LESTER Daniel 27 Dec 1990 Men 185 72 Swimming Men's 100m Butterfly
Swimming Men's 100m Freestyle
Swimming Men's 200m Individual Medley
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Men's 50m Butterfly
LEWIS James 04 Nov 1989 Men 188 73 Fencing Men's Epee Individual
LIAO Sam 09 Sep 1993 Men 171 70 Fencing Men's Foil Individual
Fencing Men's Foil Team
LOCKE-SODHI Keller 20 Jul 1991 Men 183 85 Judo Men's +100 kg
Judo Men's -81 kg
Judo Men's -90 kg
LYNCH Mathew 24 Jan 1986 Men 000 Athletics Men's 4 x 400m Relay
Athletics Men's 400m
MADGEN Tess 12 Aug 1990 Women 180 Basketball Women's
MADURAWE Chameka 03 Jul 1992 Women 153 45 Badminton Team
Badminton Women's Singles
MANSFIELD Lauren 18 Dec 1989 Women 170 Basketball Women's
MARTIN Jessica 04 May 1990 Women 177 Water Polo Women's
MASEK Ainsley 30 Jan 1994 Women 178 68 Water Polo Women's
MATTHEWS Redmond 31 Jan 1992 Men Rowing Men's Lightweight Single Sculls
MCCANN Shannon 20 Dec 1988 Women 000 Athletics Women's 100m Hurdles
MCGOWAN Brittany 24 Apr 1991 Women 000 Athletics Women's 1500m
MCMULLIN Alexander 01 Aug 1995 Men 200 76 Volleyball Men's
MEE Nicole 12 Jul 1992 Women Swimming Women's 100m Butterfly
Swimming Women's 200m Butterfly
Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Women's 50m Butterfly
Swimming Women's 50m Freestyle
MILLERS Brad 24 May 1994 Men 200 99 Volleyball Men's
MILLS Samantha 23 Mar 1992 Women Diving Women's 1m Springboard
Diving Women's 3m Springboard
Diving Women's Synchronised 3m Springboard
Diving Women's Team
MITCHELL Melissa 08 Aug 1987 Women 173 65 Swimming Women's 100m Freestyle
Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Women's 50m Freestyle
MIZRACHI Barak 22 Mar 1988 Men Table Tennis Men's Singles
Table Tennis Men's Team
MOLEN GRIGULL Natalie 01 Sep 1993 Women 172 65 Fencing Women's Sabre Individual
MOORE Hamish 09 Apr 1992 Men 195 83 Beach Volleyball Men's
MOORE Russell 23 Jan 1992 Men 194 82 Beach Volleyball Men's
Moore H./Moore R. Men Beach Volleyball Men's
MORROW Christopher 04 Oct 1993 Men 180 69 Volleyball Men's
MULHALL Kimberley 09 Jan 1991 Women 000 Athletics Women's Discus Throw
MURPHY Aaron 25 Oct 1990 Men Canoe Sprint Kayak Double (K2) 1000m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 1000m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Men's
Canoe Sprint Kayak Single (K1) 1000m Men's
Canoe Sprint Kayak Single (K1) 500m Men's
NAPOLEON Ryan 26 May 1990 Men 187 85 Swimming Men's 1500m Freestyle
Swimming Men's 200m Freestyle
Swimming Men's 4 x 200m Freestyle Relay
Swimming Men's 400m Freestyle
Swimming Men's 800m Freestyle
NEALE Leah 01 Aug 1995 Women 173 Swimming Women's 200m Freestyle
Swimming Women's 4 x 200m Freestyle Relay
Swimming Women's 400m Freestyle
NGUYEN Tim 14 Mar 1992 Men Table Tennis Men's Doubles
Table Tennis Men's Singles
Table Tennis Men's Team
NIPPERESS James 21 May 1990 Men 000 Athletics Men's 3000m Steeplechase
NORTON Mitch 01 Apr 1993 Men Basketball Men's
OBRIEN George 13 Dec 1991 Men 187 85 Swimming Men's 1500m Freestyle
Swimming Men's 4 x 200m Freestyle Relay
Swimming Men's 400m Freestyle
Swimming Men's 800m Freestyle
OCONNOR-WILLIAMS Saran 14 Sep 1993 Women 170 72 Beach Volleyball Women's
ODIGIE Owen 18 Jan 1993 Men Basketball Men's
PENNEY Jessica 21 Dec 1987 Women 000 Athletics Women's Long Jump
PERRY Luke 20 Nov 1995 Men 202 83 Volleyball Men's
PETTITT Ellen 13 May 1986 Women 183 Athletics Women's Triple Jump
PRINCE Danielle 12 Jun 1992 Women 166 52 Gymnastics Rhythmic All-Around Final and Individual
QAIUM Keiran 12 Dec 1992 Men 178 68 Swimming Men's 200m Butterfly
Swimming Men's 50m Butterfly
QIN Fan Esther 18 Nov 1991 Women 167 58 Diving Women's 1m Springboard
Diving Women's 3m Springboard
Diving Women's Synchronised 3m Springboard
Diving Women's Team
REDBOND Nicholas 08 Jul 1992 Men 197 105 Water Polo Men's
REID Serena 16 Feb 1992 Women 175 68 Water Polo Women's
RICHARDSON Joshua 24 Jul 1993 Men 175 78 Swimming Men's 1500m Freestyle
Swimming Men's Open Water 10km
RISBY Victoria 28 Jun 1989 Women 179 75 Water Polo Women's
SARGENT Caitlin 14 Jun 1992 Women 000 Athletics Women's 400m
SCHMID Maddiso 11 Jan 1994 Women 172 60 Water Polo Women's
SCHUBERT Jonathon 16 Jul 1989 Men 188 74 Table Tennis Men's Doubles
Table Tennis Men's Singles
Table Tennis Men's Team
SCOTT Aisling 02 Dec 1992 Women 160 58 Swimming Women's 100m Breaststroke
Swimming Women's 200m Breaststroke
Swimming Women's 200m Individual Medley
Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Women's 50m Breaststroke
SCUDDS Sutherlan James 18 Aug 1990 Men Fencing Men's Sabre Individual
SHEPPARD Samuel 19 Jan 1991 Men 183 74 Swimming Men's Open Water 10km
SHER Diana 28 Apr 1993 Women 168 57 Fencing Women's Epee Individual
SINDONE Pau 29 Jun 1993 Men 194 84 Water Polo Men's
SKINNER Catherine 11 Feb 1990 Women Shooting Sport Trap Women's
SLADE Edward 28 Mar 1991 Men 195 92 Water Polo Men's
SLEE Ann-louise 14 Aug 1988 Women 163 56 Badminton Team
Badminton Women's Doubles
Badminton Women's Singles
SLEE/KWOK Women Badminton Women's Doubles
SMITH Amy 13 Feb 1990 Women 169 66 Swimming Women's 100m Butterfly
Swimming Women's 200m Butterfly
Swimming Women's 4 x 200m Freestyle Relay
SMITH Fraser 20 Apr 1995 Men 193 95 Water Polo Men's
SMITH Luke Dwi Putra 30 Aug 1990 Men 201 93 Volleyball Men's
STANWELL Sophie 08 Jun 1991 Women 000 Athletics Women's Heptathlon
STAPLES Max 27 Jul 1994 Men 203 100 Volleyball Men's
STEINDL Clint 15 Mar 1989 Men Basketball Men's
STIGWOOD Stephanie 21 Oct 1990 Women 000 Athletics Women's 20km Walk
SUKOCHEV Grigory 18 Feb 1988 Men 196 85 Volleyball Men's
SUNG Enid 26 Aug 1994 Women 171 Gymnastics Rhythmic All-Around Final and Individual
SYMONS Belinda 06 Jul 1994 Women 181 77 Water Polo Women's
TALLENT Rachel 20 Feb 1993 Women 167 53 Athletics Women's 20km Walk
TAURINS Talissa 20 Mar 1995 Women 161 63 Canoe Sprint Kayak Double (K2) 200m Women's
Canoe Sprint Kayak Double (K2) 500m Women's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Women's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Women's
TAYLOR Darcy 03 Jun 1994 Men 175 71 Diving Men's 1m Springboard
Diving Men's 3m Springboard
Diving Men's Team
THEK Hannah 10 Aug 1993 Women 158 54 Diving Women's 1m Springboard
Diving Women's Team
THOMPSON Olivia 20 Jan 1993 Women 187 Basketball Women's
THOMPSON Samuel 08 Jan 1993 Men 183 80 Tennis Men's Singles
Tennis Men's Singles Consolation
Tennis Mixed Doubles
THOMPSON/BAI Mixed Tennis Mixed Doubles
TOLO Marianna 02 Jul 1989 Women 195 Basketball Women's
TRABINGER Justin 12 Oct 1994 Men 194 95 Water Polo Men's
TREFFERS Benjami 15 Aug 1991 Men Swimming Men's 100m Backstroke
Swimming Men's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Men's 50m Backstroke
Swimming Men's 50m Butterfly
TSAGARIS Jacob 31 May 1995 Men 199 83 Canoe Sprint Kayak Double (K2) 1000m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 1000m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 200m Men's
Canoe Sprint Kayak Four (K4) 500m Men's
VOLKER Samuel 28 Aug 1992 Men 195 95 Rowing Men's Single Sculls
WALKER Jessica 09 Dec 1989 Women 163 58 Swimming Women's 1500m Freestyle
Swimming Women's Open Water 10km
WALKER Samuel 19 Feb 1995 Men 194 83 Volleyball Men's
WHITE Hayle 13 Sep 1989 Women Swimming Women's 100m Backstroke
Swimming Women's 200m Backstroke
Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Women's 50m Backstroke
WILSON Madison 31 May 1994 Women 180 63 Swimming Women's 100m Backstroke
Swimming Women's 200m Backstroke
Swimming Women's 4 x 100m Medley Relay
Swimming Women's 4 x 200m Freestyle Relay
Swimming Women's 50m Backstroke
YOUNG Mitch 06 Aug 1990 Men Basketball Men's